Trumpf laser cutting TCL4030-TLF4000
SKU 4030 Categories , Brand:
Technical Sheet
Model: Trumpf laser cutting TCL4030-TLF4000
Brand:
Year of production: 2002
taglio laser Trumpf TCL4030-TLF4000 usato in vendita
Available in MACH-TRADE
n. 1 used LASER CUTTING TRUMPF mod. TCL4030 TLF4000 with LIFTMASTER, year 2002
TECHNICAL DATA
  • Y-axis movement: 4000 mm
  • Y-axis movement: 2000 mm
  • Z-axis movement: 115 mm
  • Max. Speed X-axis : M / min 60
  • Max. Speed y-axis: m/min 60
  • Max. Speed simultaneous x-y: m/min 85
  • Numerical control: Siemens 840D
  • Laser power: 4000 Watts
  • Maximum cutting thickness Fe: 20 mm
  • Accuracy min. programmable travel: Mm 0.01
  • Position deviation: Mm +/- 0.10
  • Approximate electric consumption: Kw 33-53
  • Weight: 16000 kg
  • Color: White blue
  • Approximate dimensions: Mm 13500 x 6300 x 2100 h
STANDARD CONFIGURATION
  • automatic change pallets
  • processing scraps conveyor
  • fume suction system
  • 5"cutting head with lens
  • 7.5" cutting head with lens
  • safety cabin
  • fume extraction
  • multi-beam safety barriers
  • automatic Lift-Master loading and unloading
  • thickness 20 mm. Iron, 15 mm. stainless steel, 10 mm. aluminum
  • overall dimensions and weight: 11600 mm. length, 5200 mm. width, 2000 mm. H, 16000 kg. (laser only)